Krzyż Wielkopolski jest miastem od 1936 r. Gdy nadawano mu prawa miejskie, był już liczącym się ośrodkiem gospodarczo-transportowym. Swój rozwój zawdzięczał położeniu na skrzyżowaniu ważnych szlaków kolejowych. W połowie XIX w. przecięły się one w puszczańskiej wsi Łokacz. Od tego czasu zaczął powstawać dzisiejszy układ urbanistyczny miejscowości.
Na potrzeby rosnącej społeczności wzniesiono w mieście budynki użyteczności publicznej. Przy dzisiejszej ulicy Walki Młodych, a do 1945 r. Parkerstrasse, wzniesiono w początkowych latach XX w. gmach poczty pruskiej. Budynek ma jak na pruskie budownictwo tamtych czasów nietypową formę. Jego klasycystyczna fasada przywodzi na myśl pałac. Znajdujący się w niej pozorny ryzalit z jońskimi pilastrami zwieńczony jest tympanonem z kartuszem herbowym. Umieszczono w nim herb nadany Krzyżowi w 1936 r. odwołujący się do rodowego herbu dawnych właścicieli tych terenów Sapiehów.
Budynek poczty przetrwał szczęśliwie walki o miasto i węzeł kolejowy, które toczyły się w styczniu 1945 r. Dziś należy do głównych atrakcji Krzyża.