W samym centrum miejscowości Marcinkowo w nieznacznym oddaleniu od siebie, stoją dwie typowe warmińskie kapliczki, obydwie wybudowane w stylu neogotyckim.
Pierwsza z nich umiejscowiona jest na wydzielonym terenie wcinającym się w prywatną posiadłość, wystawiono ją w 1872 r. Kapliczka jest murowana z czerwonej cegły, dwupoziomowa z prostym korpusem podzielonym delikatnym fryzem na rzucie prostokąta. Całość przykryta dwuspadowym daszkiem zwieńczonym datowana metalowa chorągiewką. Główne element kapliczki to duża półkolista nisza w dolne części od frontu, zawiera ona starą figurę Piety, inne wnęki są puste.
Druga kapliczka pochodzi z drugiej połowy XIX w., stoi przy wiejskim skrzyżowaniu i na niewielkim placu. Stanowi ona z pewnością jego główny element, a być może jest także ważniejszym miejscem spotkać tej wsi, przy kapliczce jest bowiem ławeczka oraz oddzielna dzwonniczką. Podobnie jak poprzednia jest ona murowana z czerwonej cegły, prosty korpus oddzielony od bazy podwójnym fryzem, przykryta krzyżowym daszkiem ze sterczyną z kutym krzyżem.
Kapliczka bardzo ładnie się prezentuje i harmonizuje z otoczeniem, widać iż jest pod troskliwą opieką mieszkańców stanowiąc jakby nieodłączny element tego miejsca.