Sulechów swoimi początkami sięga czasów pierwszych władców z dynastii Piastów. Osada w tym miejscu należała do księstwa Mieszka I. Rozwijająca się w XII w. miejscowość w następnym stuleciu otrzymała prawa miejskie. Od XV w. Sulechów leżał w granicach Marchii Brandenburskiej, a później Prus i Cesarstwa i Rzeszy Niemieckiej. W 1945 r., po kilku wiekach, wrócił do Polski.
W Sulechowie zachowało się wiele zabytków dokumentujących jego historię. Można tu zobaczyć fragmenty murów miejskich, zamek, kościół parafialny pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego pochodzące z XIV i rozbudowywane do XVII w. Poza nimi istnieje grupa obiektów z XVIII w. z Bramą Krośnieńską i zborem ariańskim, które są przykładami barokowej architektury. Styl ten prezentuje również jeden z najstarszych domów mieszczańskich w mieście. Zobaczyć go można u zbiegu ulic Szkolnej i 1 Maja.
Parterowy dom wzniesiono w konstrukcji szachulcowej i nakryto wysokim, łamanym dachem charakterystycznym dla baroku. Budynek noszący adres Szkolna 5 wpisany jest do rejestru zabytków NID od 1964 r. pod pozycją 595232 (dec. 1010).