W drugiej połowie XIX wieku rosło w carskiej Rosji poczucie zagrożenia ze strony Prus i Austrii. Stało się to impulsem przygotowań do ewentualnego konfliktu zbrojnego. Na ich fali poddano modernizacji zespół twierdzy w Modlinie. Wzniesiono wiele nowych obiektów służących powiększonej załodze fortecy. Wśród nich były budynki mieszkalne dla kadry oficerskiej i podoficerskiej. Zgodnie z zasadami panującymi w carskiej armii oficerowie i podoficerowie mieszkali oddzielnie.
Dla podoficerów garnizonu Nowogieorgiewsk, jak nazywała się w czasach rosyjskich twierdza, zbudowano w latach 1899-1901 zespół budynków mieszkalnych przy dzisiejszych ulicach Szpitalnej, Kadetów i Moniuszki. Były to piętrowe obiekty bez podpiwniczenia wykonane z nietynkowanej cegły. Pomiędzy nimi znalazły się budynki gospodarcze służące m.in. do przechowywania opału. Każdy z budynków posiadał ozdobny ryzalit w centrum mieszczący wejście i klatkę schodową.
Zwiedzając Modlin, warto zajść w okolice wspomnianych wcześniej ulic i zobaczyć „carskie bloki” i wyobrazić sobie życie ich mieszkańców w początkach XX wieku.