Początki wsi Bartążek sięgają XIV w., wiadomo bowiem, że już w 1335 r. wzniesiono tu niewielki zameczek. To właśnie datowanie daje prawo do uznania Bartążka za najstarszą miejscowość w gminie Stawiguda. Dziś jednak jest to niewielka osada niedaleko zbliżającego się do niej szybkimi krokami Olsztyna. Prawdopodobnie niedługo miejsce to spotka taki sam los jak wiele innych podolsztyńskich wsi i będzie to po prostu dzielnica.
Szukając w Bartążku śladów warmińskiej architektury sakralnej, nie rozczarujemy się, jednakże możemy być nieco zaskoczeni. Nie znajdziemy tu, co prawda, pięknej starej kapliczki tak trwale wpisanej w krajobraz, ale dostrzeżemy zderzenie współczesnej architektury ze starą tradycją.
W samym centrum tej osady wystawiono kapliczkę, można się w niej dopatrzyć starych warmińskich kształtów i charakteru, ale też przebijającego przez nią nowoczesnego stylu. Kapliczka jest dwupoziomowa i wybudowana na podstawie kwadratu, dolna część to ozdobna większa baza murowana z czerwonej cegły i polnych kamieni. Górny poziom to cztery ostrołukowe prześwitujące nisze, wszystkie są przeszklone i zawierają figury, całość przykryta jest krzyżowym daszkiem z krzyżem na szczycie. Kapliczka, mimo że ma charakter Maryjny, gdyż taka statua znajduje się od frontu, to boczna nisza nawiązuje już do czasów nowszych, bowiem zawiera figurę papieża Jana Pawła II.
Kapliczka może nie odznacza się takim samym klimatem co pozostałe stare kapliczki napotykane przy drodze, ale trzeba przyznać, że jest bardzo ładna i zadbana, widać, że jest pod ścisłą opieką mieszkańców. To samo można powiedzieć o okolicznych przydrożnych krzyżach, jeden ustawiony jest w pobliżu kapliczki, drugi znajduje się przy trakcie do miejscowości Bartąg. Krzyże są do siebie bardzo podobne - są drewniane i wysokie, przy skrzyżowaniu ramion nad figurką Chrystusa mieści się okapowy, półkolisty daszek, ponadto zawsze otoczają je kwiaty.