Nad przepływającą - niewątpliwie od wieków - rzeczką Mleczną w katowickiej dzielnicy Podlesie, na przełomie wieków XIX i XX wybudowano do dziś stojący most, o chyba dość ciekawym wątku kamienno-ceglanym (z przewagą tego pierwszego). Niektórzy datują tę budowlę na rok 1898 lub 1900. Posiada ona dwa przęsła, na których oparto dwa łuki wykonane z cegły. Jest to tzw. sklepienie odcinkowe spotykane również w okolicach, w starych domach datowanych na lata 20. i 30. XX wieku, ale ze względu na małą rozpiętość łuków stosowane głównie w piwnicach.
Między przęsłami, nad łukami widoczny jest mur o kamiennym wątku, ale nie mogę w tej chwili nic powiedzieć, jakie wypełnienie jest między tymi częściami konstrukcyjnymi budowli. Na początku lat 90. XX wieku most poddano remontowi. Do tego czasu służył on na potrzeby lokalnego ruchu kołowego jednak z uwagi na dewastację budowli, w czasach dość wzmożonego ruchu samochodowego zdecydowano na jego zamknięcie i utworzenie w tej części Katowic odcinka spacerowego dla mieszkańców.
Ale... zanim wybudowano opisywaną budowlę, oba brzegi dzisiejszej rzeczki Mlecznej łączyły drewniane mosty, które były odbudowywane co jakiś czas; można więc ostrożnie wnioskować, że koryto Mlecznej było nieco szersze lub mosty były zrywane przez Naturę. Drewniane mosty niewątpliwie mogły być wznoszone od dawnych czasów ( nawet średniowiecza ), gdyż tędy przebiegała tzw. „odnoga” pszczyńskiego odcinka dawnego szlaku handlowego, biegnącego od Krakowa (raczej Lwowa), przez Gliwice do Wrocławia i dalej na Zachód.
Sama rzeczka Mleczna przepływająca pod murowanym, sympatycznym mostkiem nazywana była w dawnych czasach....Dupiną (to nie jest mój wymysł, ani żart...) To właściwie ciek wodny wypływający w rejonie Rezerwatu „Ochojec” na wysokości 290 m n.p.m., płynący przez Katowice-Kostuchnę, Podlesie, Tychy-Czułów, aż po Bieruń Stary, gdzie wpada do Gostyni (rzeka Gostynia, zwana też Gostyńką, czy Gostynką ), a ta z kolei wpada do Wisły. Niekoniecznie musi być utożsamiany z faktem iż mógł powstać w wyniku budowy w niedalekiej odległości kopalni „Murcki- rejon Boże Dary”, czy same „Murcki”.
Rzeczka Mleczna do lat 90. XX wieku była znacznie zanieczyszczona. W chwili obecnej ulega to zdecydowanej zmianie na lepsze, o czym świadczą zanotowane przypadki (chyba) powrotu raków i ryb do rzeczki, na granicy administracyjnej Tychów z Podlesiem... Ważne, że Natura wraca na swoje miejsce......