Na granicy dwóch dzisiejszych dzielnic miasta Orzesze - Zgonia i Królówki, przy ul. Ludwika Pisarka stoi murowana, ceglana, nieotynkowana, wzniesiona na rzucie prostokąta kapliczka. Na podstawie wyposażenia a więc m. in. obrazu nad małym ołtarzykiem można wnioskować, iż jest ona poświęcona św. Annie, matce Najświętszej Maryi Panny. Św. Anna jest patronką m. in. matek wychowujących dzieci, dlatego wzniesiona kapliczka może wiązać się z jakimś wotum dotyczącym dziecka lub matki.....
Mała budowla sakralna przekryta jest dwupołaciowym dachem, pokrytym drewnianym ( chyba ) oryginalnym drewnianym gontem. Elewacja frontowa zwieńczona jest ścianką szczytową, na której w części centralnej i po bokach widoczne są bruzdy przeznaczone na figurki któregoś z pocztu świętych, a także widoczne są po nich ślady. Ścianka kolankowa zwieńczona jest czymś w rodzaju niewysokiej szerszej w podstawie sterczyny, na której stoi stalowy lub żeliwny krzyż.
Nad wejściem głównym widać półokrągły łuk ceglany, wewnątrz którego jakby wsunięto okrągłe sklepienie. W elewacjach bocznych widoczny jest otwór okienny zakończony okrągłym łukiem ceglanym, z prawdopodobnie oryginalną stolarką okienną. Z tyłu kapliczki widoczna jest jakby półokrągła absyda. Być może kształtem nawiązuje do rotundy (może nawet tej w Cieszynie) lub do pierwotnych świątyń romańskich na terenie Polski, w początkowych czasach jej istnienia. „Absyda” jest również przekryta daszkiem drewnianym pokrytym drewnianym gontem.
Wewnątrz kapliczki znajduje się obraz z wizerunkiem św. Anny nauczającej Marię, stojący na małym ołtarzyku, otoczony z boków figurkami aniołków, przykryty tzw. bielizną liturgiczną składającej się z białego koronkowego obrusa. Przed ołtarzykiem widoczne są niewątpliwie świeże kwiaty, które wypełniają wnętrze kapliczki pod jej oknami.
Kapliczka może pochodzić z końca XIX wieku, może nawet mniej więcej być datowana na rok 1890 lub 1893 i częściowo nawiązuje swym stylem do kapliczki stojącej dziś przy DK 81 w Mikołowie-Kamionce....