Orzesze to miasteczko, które w swych granicach administracyjnych obejmuje także dzielnice o charakterze typowo wiejskim. Właśnie w tych dzielnicach, można wyszukać niejedną ciekawą atrakcję, a może “turystyczną perłę”... Subiektywnie sugerując, taką “perłą” jest druga mi znana na terenie Orzesza kolumna Trójcy Świętej. Jedna znajduje się w dzielnicy Zazdrość, a druga w dzielnicy Zgoń; do obu nie jest trudno trafić. Właściwie obie kolumny różnią się nie tylko barwą ale i przedstawieniem wyobrażenia Trójcy Świętej.
Nieco poza centrum Zgonia, przy ul. Klubowej znajduje się kolumna z “figurą” Trójcy Świętej, na Którą “składają się” osoby: po lewej (dla patrzącego) Syn Boży z krzyżem i księgą, po prawej Bóg Ojciec a między Nimi unosi się Duch Święty w postaci gołębicy. Obie postacie siedzą na Niebiańskim Tronie, opierając swe stopy o chmury. Postacie Trójcy Świętej osadzono na kolumnie zakończonej głowicą nawiązującą do sztuki starożytnej (greckiej, bądź rzymskiej). W korpusie kolumny umieszczono postacie świętych, przypuszczalnie mogą to być: Matka Boska Bolesna ze skrzyżowanymi rękami, św. Franciszek i św. Antoni, jednak tego nie jestem osobiście pewny.
Kolumna została wykonana w kamieniu lecz trudno określić w jakim, bo nie wydaje mi się, by wykonano ją w wapieniu. Pochodzi z roku 1912 i powstała w pracowni (zapewne mistrza kamieniarskiego) o nazwisku K. Pokorny w Katowicach. Na wyższym postumencie umieszczono tablicę (być może współczesną) o treści: “NIECH BĘDZIE BŁOGOSŁAWIONA ŚWIĘTA I NIEŚMIERTELNA TRÓJCA TERAZ I NA WIEKI WIEKÓW AMEN” a w dolnym, niższym cokole osadzonym na płycie fundamentowej znajduje się wyryty napis: “FUNDATOR ALOIS DYRDA 1912” w języku przypuszczalnie staropolskim. Kolumna jest otoczona wysokimi, nieco przyciętymi tujami i ogrodzona, gdyż stoi na terenie prywatnym.