„Na wodospad słów gadających głów
i na wszelkie spojrzenia losu
na codzienny stres, na smutki do łez
tu w Gorzowie swój mamy sposób
Wszystkie okna niech będą otwarte
bo zaczyna się w grodzie nad Wartą
roztańczony, uśmiechnięty Festiwal”
Słowa i muzykę do tej festiwalowej piosenki napisał Sergiusz Sokołow. Doskonale oddają ideę i atmosferę imprezy a rok 2014 to już jej XXI edycja . Popularność zdobywała jako Ogólnopolski Festiwal Zespołów Tanecznych Dzieci i Młodzieży Szkolnej – otwarty przegląd dokonań , na którym można było zaprezentować się przed szerszą publicznością. Początkowo miał konwencję warsztatów, bo dopiero w trzeciej edycji zdecydowano się rozpocząć przyznawanie wyróżnień i wyłanianie laureatów.
Z biegiem czasu impreza zyskała rangę międzynarodowej. Gościła już dziecięce i młodzieżowe zespoły nie tylko z Europy ale nawet z tak odległych krajów jak Nepal, Indonezja, Senegal, Indie. Organizowana jest w konwencji konkursu, jednak młodzi artyści mają także czas na wypoczynek. Podczas kilku festiwalowych dni prezentują się nie tylko w Gorzowie. Podziwiać ich mogą także mieszkańcy okolicznych miejscowości. Korowody taneczne i większość występów odbywa się bezpłatnie. Bilet (za naprawdę symboliczną cenę) trzeba kupić wyłącznie na koncert galowy organizowany tradycyjnie w gorzowskim Amfiteatrze.
Wszystkie dotychczasowe festiwale łączyły w sobie zarówno tańce ludowe jak i współczesne. Od roku 2014 postanowiono nieco zmodyfikować konwencję – naprzemiennie organizowane będą edycje folklorystyczna i tańca współczesnego. XXI festiwal nosi więc nawę „Folk Przystań”. Jak wszystkie dotychczasowe, odbywa się pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Prezydenta Gorzowa Wielkopolskiego. Gospodarzem jest Młodzieżowy Dom Kultury i zespół z tradycjami - „Mali Gorzowiacy” a cały pomysł tej wyjątkowo radosnej i kolorowej imprezy zrodził się przed laty w Pracowni Edukacji Estetycznej i Regionalnej WOM przy wydatnej współpracy Krzysztofa i Marii Szupiluków oraz Izabelli Szafrańskiej-Słupeckiej.