Pomnik ma kształt masywnej prostopadłościennej bryły, jest szerszy przy schodkowej podstawie, nakrywa go namiotowe zadaszenie z niewielką kulą pośrodku. W całości wykonany jest z kamienia polnego. Tego samego budulca użyto to owalnego wygrodzenia i schodów prowadzących do monumentu. Pomnik posiadał kiedyś pamiątkowe tablice z nazwiskami poległych, nie tylko mieszkańców Nowego Kawkowa ale także sąsiednich wsi.
Zazwyczaj takie pomniki dotyczyły tych poległych mieszkańców którzy przynależeli do danej parafii, dlatego też po zakończeniu I wojny światowej można było je odnaleźć praktycznie w każdej wsi w której był kościół. Podobnie i pomnik w Nowym Kawkowie, znajduje się przy prywatnych zabudowaniach w bliskiej odległości od przykościelnego muru. Całość tego pamiątkowego miejsca jest w bardzo dobrym stanie a otoczenie zieleni zdaje się dodawać powagi. Widać też że jest pielęgnowane, gdyż poszarpane fragmenty dawnych wnęk z tablicami zostały wyrównane.
Na terenie Warmii Południowej takie statuy to niestety nieczęsty widok. Wiele z nich uległo dewastacji po ostatniej wojnie jako mienie poniemieckie. Pomnik znajdujący się Nowym Kawkowie chociaż nie do końca kompletny, nadal jest ciekawym świadkiem burzliwych lat.