Ślady najstarszych miejsc grzebania zmarłych w Nowym Kawkowie możemy odnaleźć na terenie przykościelnym, co jest typowe jeśli chodzi o tak wiekowe świątynie. Znajdujące się tu niemieckojęzyczne nagrobki mieszkańców pochodzą z końca XIX i początku XX wieku. Dlatego też należy przypuszczać iż pobliski cmentarz parafialny został założony w podobnym okresie, wskazywały by na to najstarsze zachowane epitafia.
Ta nekropolia to bardzo charakterystyczne miejsce, jeśli opisujemy typowe warmińskie miejscowości posiadające charakter wsi parafialnych. Tutaj teraźniejszość nierozerwalnie związana jest z historią i tożsamością regionu. Wśród niezliczonych współczesnych nagrobków natrafimy na te stare, mocno zaniedbane i zapomniane. To te miejsca tworzą specyficzny klimat dla którego warto się tu na chwile zatrzymać, te najstarsze możemy odnaleźć zwłaszcza w dolnej części cmentarza. Większość z nich niestety zachowana jest w stanie szczątkowym, posiadają formę drewnianych i żelaznych krzyży lub też odnoszą się do tradycyjnych pochówków. Taki zły stan rzeczy ma wytłumaczenie w tym iż krewni tu spoczywających opuścili te strony, wyjeżdżając głównie do Niemiec.
Jednak można też odnaleźć dowody na to iż ci którzy opuścili te strony tu wracają, mimo znikomych śladów starej mogiły pozostawiają wykonane na nowo epitafium. Nekropolia położona jest na lekkim wzniesieniu przy głównej drodze już prawie poza granicami miejscowości, w roku 1987 wpisana została do rejestru zabytków.