Zmierzając do tej miejscowości od strony Jonkowa na pierwszą kapliczkę natrafimy jeszcze kilka kilometrów przed Nowym Kawkowem. Tuż przy ruchliwej drodze na tle starego siedliska i pól usytuowana jest kapliczka bardzo skromna ale jakże wymownie wiążąca się z jej otoczeniem, to taki widok jest jakby wpisany w ten region. Jest to niewielka budowla z kilkoma niszami, w głównej frontowej figura Matki Bożej. Przykrywa ją trochę nietypowy bo odwrócony dwuspadowy daszek z kutym krzyżem na szczycie.
Następną zobaczymy tuż po przekroczeniu granicy tej wsi, została ona wybudowana w XIX w. i utrzymana w stylu neogotyckim. Jest murowana z czerwonej cegły z czterospadowym daszkiem zdobionym sterczynami i krzyżem po środku. Jej środkowa część to ostrołukowa przeszklona nisza z figurą św. Antoniego z Dzieciątkiem, dolny poziom ozdobiony portalem. Ta kapliczka wymaga niestety szybkiego ratunku, rosnące na jej szczycie brzózka dokonała już poważnych uszkodzeń.
Trzeci taki obiekt znajduje się w pobliżu parafialnego kościoła, ładnie usytuowana w otoczeniu starych drzew. Ta również pochodzi z XIX w. i wybudowana z czerwonej cegły w stylu neogotyckim. Posiada trzy kondygnacje zakończone daszkiem z krzyżem, w dużej zdobionej niszy figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem natomiast część górna i dolna to prostokątne płyciny. Cokół kapliczki wykonano z ciosanego kamienia, ona sama od frontu podparta jest także dwoma narożnymi przyporami.
Nowe Kawkowo posiada cztery kapliczki, tę ostatnią odnajdziemy już na kolonii w drodze na Gołogórę przy gospodarstwie agroturystycznym. Łatwo ją nie dostrzec zwłaszcza w miesiącach letnich gdyż jest ukryta wśród zieleni. Bardzo prosta w swej konstrukcji, murowana i otynkowana oraz pomalowana na jasny błękit. W dużej otwartej wnęce figura Matki Bożej, poniżej pusta prostokątna płycina. Kapliczki Nowego Kawkowa chociaż może w różnym stopniu zachowania bardzo ciekawie komponują się w krajobraz, trudno też wyobrazić sobie aby te piękne warmińskie widoki pozbawione były tych niezwykłych elementów