Miejscowość Bogdany położona jest w południowej części Warmii, z dala od ruchliwych dróg a do nie niej samej prowadzi leśno – polny dukt trochę trudny do pokonania w okresie zimowym. Dawna niemiecka nazwa to Bogdainen, wieś lokowana została w 1494 roku, początkowo tę osadę zwano Skajboty Małe. Ze współczesnej historii warty odnotowania jest rok sierpień 1958, kiedy to Bogdany i Jezioro Bogdańskie znalazły się na trasie szlaku kajakowego bp. Karola Wojtyły który wraz z grupą studentów zwiedzał warmińskie szlaki.
W samym centrum tego miejsca usytuowana jest bardzo ciekawa kapliczka dzwonniczkowa, pochodząca z końca wieku XIX lub początku XX. Nosi ona cechy neogotyckie, jest murowana z czerwonej cegły licowej, trójkondygnacyjna z uskokowym cokołem. Środkowa część budowli to ostrołukowa duża wnęka wewnątrz której umieszczono figurę Matki Bożej w otoczeniu kwiatów, górna kondygnacja to prześwit z miejscem na dzwonek.
Z racji oddalenia wsi od najbliższego kościoła wokół tej kapliczki skupia się życie religijne tej społeczności, widać to po przygotowanym placu tuż przed nią. Ławki dla wiernych oraz prowizoryczny ołtarz tworzą prawdziwą polową świątynię. Z pewnością też z tego głównie powodu kapliczka jest w doskonały stanie, odnawiana, pielęgnowana i upiększana pod czujnym okiem mieszkańców. Dodatkowego klimatu dostarczają rosnące wokół niej potężne lipy, tak bardzo tutaj tradycyjny a zarazem naturalny element ozdabiający tego typu budowle.