Kaplityny położone są na południowo – zachodnim krańcu gminy Barczewo. Miejscowość otoczona sosnowymi lasami i z niewielką rzeczką Kiermas nazywaną dawniej Sortex. Według źródeł historycznych o tej wsi wspomina się już w 1364 r., kiedy to według zakonnych kronikarzy dokonano lokacji na wspomnianą strugą Sortex. Nazwa tego miejsca pochodzi od nazwiska Prusa Kaipletyn. Przez wieki ulegała ona zmianom i w roku 1945 były to jeszcze Kaplitainen. Współcześnie mieszkańcy szczycą się faktem z sierpnia 1958 r. Wtedy to ich małą rzeczką przepływał w kajaku nowo mianowany biskup Karol Wojtyła. Jest więc zrozumiałe, że imieniem przyszłego papieża nazwano ten szlak kajakowy.
W Kaplitynach znajdują się cztery kapliczki pochodzące z przełomu XIX i XX w. Trzy z nich usytuowane są na rozstajach dróg, natomiast czwarta położona jest na wschód od miejscowości przy polnej drodze prowadzącej do gospodarstwa kolonijnego. Godna szczególnej uwagi jest kapliczka znajdująca się w centrum wsi, przy drodze wylotowej do Olsztyna. Jest ona dwukondygnacyjna i otynkowana, posiada trójstronną przeszkloną niszę w górnej części wewnątrz której umieszczono figurkę Matki Bożej i kwiaty. Obok kapliczki ustawiona jest bardzo dobrze zachowana dzwonniczka, dawniej dość częsty widok na Warmii a dzisiaj niestety to już rzadkość.
Drugi taki obiekt znajduję się przy leśnej drodze w kierunku Bogdan. Bardzo skromna kapliczka o zwartej bryle nakrytej dwuspadowym daszkiem. Detale elewacyjne zredukowane do minimum. Wyróżnia ją jedynie prostokątna przeszklona wnęka z figurą, bowiem współczesna renowacja trochę zatraciła jej pierwotnego wdzięku.
Już poza granicami Kaplityn w zaroślach przy drodze do Łęgajn usytuowana jest kapliczka o najbardziej dekoracyjnych formach ale i też zarazem najbardziej zniszczona. Jest ona murowana z czerwonej cegły licowej, wąski zakończony uskokowo cokół dźwiga szerszy korpus z wysoką przeszkloną wnęką i u mieszczoną w niej figurą św. Józefa.
Ostatnia kapliczka w tej miejscowości, przy polnej drodze do osady Bark i w pobliżu kolonijnego gospodarstwa, jest z kolei przykładem dbałości o takie obiekty. Chorągiewka na dwuspadowym daszku mówi o remoncie przeprowadzonym w 1978 r., natomiast jej piękny dzisiejszy wygląd komponujący z całym otoczeniem to efekt prac renowacyjnych przeprowadzonych w 2013 r.