Jeszcze do niedawna kapliczka umiejscowiona była dosłownie przy drodze, po wielkiej inwestycji dotyczącej przebudowy drogi krajowej nr 16 jej położenie trochę uległo zmianie i nieco odsunęła się od głównej trasy. Obecnie chociaż znajduje się tuż przy ruchliwej pętli autobusowej na trasie Olsztyn – Barczewo, to jednak nadal stanowi swoistą archaiczną wysepkę na tle asfaltowych dróg.
Kapliczka powstała w XIX w. i utrzymano ją w stylu neoklasycystycznym, jest zbudowana z czerwonej cegły i nieotynkowana. Posiada dwie kondygnacje z dwiema łukowatymi niszami oraz prostokątną płyciną w szczycie dachu. Wnęki noszą jeszcze ślady otynkowania i pomalowania na biało co daje ładny kontrast z czerwienią cegły, taki zabieg dekoracyjny był bardzo często stosowany w kapliczkach na Warmii. W dolnej przeszklonej niszy umieszczono figurę Matki Boskiej oraz pomniejsze dewocjonalia, wszystko to udekorowane jest często sztucznymi kwiatami. Nisza górna zawiera także figurę Matki Boskiej, kwadratowa najwyższa płycina jest pusta.
Cała przestrzeń wokół tego obiektu zamknięta jest estetycznym żelaznym płotkiem na ceglanej podmurówce. Kapliczka w ogólnym widoku bardzo ładnie się prezentuje i jest w dobrej kondycji, widać na niej tylko drobne uszczerbki wynikające najprawdopodobniej z czynników atmosferycznych.