Wgłębiając się w historię wsi Łęgajny, możemy się dowiedzieć, że według spisu z 1864 r. na terenie tej miejscowości mieszkało blisko 500 osób, Niemcy i Polacy, w tej liczbie było tylko dziewięciu luteran, reszta deklarowała się jako katolicy. Na potrzeby tej wspólnoty w 1875 r. wybudowano kaplicę pod wezwaniem świętych Bonawentury i Floriana, ten sakralny obiekt usytuowany został w centrum Łęgajn przy głównej drodze, czyli obecnej ul. Olsztyńskiej.
Jest to budowla jednokondygnacyjna, wzniesiona na planie prostokąta, jako budulca użyto czerwonej cegły wiązanej glinianą zaprawą, natomiast fugowanie wykonano z zaprawy wapiennej w wątku krzyżowym. Frontowa elewacja kaplicy jest jednoosiowa i zwieńczona trójkątnym szczytem ujętym lizenami, przechodzą one w sterczyny zakończone piramidkami. Pomiędzy lizenami nad otworem drzwiowym znajduje się nisza, w której umieszczono figurę Chrystusa Ukrzyżowanego, całość kryje dwuspadowy dach z ceramicznej dachówki. Godna uwagi jest także znajdująca się pomiędzy jezdnią a tą budowlą drewniana słupowa dzwonniczka pochodząca z tego samego okresu, wykonano ją z pnia dębu rozwidlonego na górze.
Od momentu wybudowania kaplicy kapłani z Barczewa odprawiali w niej mszę tylko raz w roku, służyła ona również jako salka katechetyczna. W latach 80. XX w., gdy znacznie wzrosła liczba mieszkańców, msze odprawiano już co tydzień, wówczas też podjęto starania o budowę kościoła i utworzenie samodzielnej parafii.
Dekretem ks. abp. Edmunda Piszcza, metropolity warmińskiego, erygowano nową parafię, jej patronem został św. Maksymilian Maria Kolbe. W 1990 r. rozpoczęto budowę kościoła, trzy lata później w Boże Narodzenie odprawiono pierwszą mszę świętą. W 2000 r. wybudowano dzwonnicę i zawieszono trzy dzwony, było to jakby symboliczne uwieńczenie wszystkich trudów całej społeczności związanej z tą budową. Uroczysta konsekracja nowej świątyni dokonana została 19 listopada 2006 r.
Pod koniec XX w. stara kaplica przeszła pewne remonty, wymieniono m.in. stolarkę okienną, zastępując okna łukowe prostokątnymi, niestety oryginalne wyposażenie wnętrza nie zachowało się. W 2000 r. kaplica została wpisana do rejestru zabytków.