Dawna Nue-Maraunen to niewielka miejscowość położona w pobliżu zarówno Olsztyna jak i Barczewa, typowa tzw. ulicówka usytuowana przy gminnej drodze. Jest to też malownicze miejsce ze starymi domostwami wkomponowanymi w budownictwo nowoczesne, dlatego wiele gospodarstw ma charakter agroturystyczny. We wsi są dwie kapliczki, nieliczne nawiązanie do dawnych korzeni. To typowe budowle pochodzące z drugiej połowy XIX w., murowane z czerwonej cegły licowe zdecydowanie utrzymane w stylu neogotyckim.
Kapliczka znajdująca się bliżej centrum wystawiona została w roku 1868, kiedyś zaświadczała o tym data umieszczona na metalowej chorągiewce. Jest ona jednokondygnacyjna na wysokim cokole, posiada w korpusie wnękę zamknięta łukiem odcinkowym a w szczycie mniejszą prostokątną niszę.
Drugą kapliczkę napotkamy dalej przy tej samej drodze ale kierując się z Biedowa w stronę Barczewa, wpisano ją w drewniane ogrodzenie prywatnej posesji. Ta z kolei jest dwukondygnacyjna nawiązująca swym typem do kapliczek dzwonniczkowych, z nadal zachowanym do dzisiaj dzwonkiem. Jej główną ozdobą jest również duża wnęka w dolnej części, wewnątrz niej figura św. Antoniego i inne elementy religijne. Obydwie kapliczki posiadają też jeden wspólny architektoniczny detal, są to fryzy z ukośnie układanych cegieł podkreślające część szczytową.
Kapliczkę dzwonniczkową w 1992 roku umieszczono w rejestrze zabytków.