Początki wsi Barczewko (dawna nazwa Alt Wartenburg) sięgają 1325 r. kiedy to wybudowano tu pierwszą w tej części Warmii strażnicę biskupów warmińskich. Niestety strażnica i powoli rozwijająca się osada zostały zniszczone podczas najazdu litewskiego w 1354 r. Nową lokację przeprowadzono w 1364 r. ale siedem kilometrów na wschód od zgliszcz Barczewka, dzisiaj jest to miasto Barczewo. W 1376 r. powrócono do tego miejsca i na gruzach zniszczonej wsi biskup Henryk Sorbon również dokonał ponownej lokacji.
W czasie wojny polsko – krzyżackiej toczonej w latach 1519 – 1521 Barczewko znowu przestało istnieć i powróciło do życia dopiero w 1579 r. kiedy lokował je jeszcze raz biskup Marcin Kromer. Historia kościoła w Barczewku jest również burzliwa ja historia wsi, pierwszy powstał w II poł. XIV w. i już wkrótce został zniszczony. Nową świątynię pod wezwaniem św. Katarzyny konsekrowano w XVI w., ta wraz z całą wsią spłonęła uległa podczas wojen szwedzkich.
W latach 1782-1784 wzniesiono kolejną budowlę, którą konsekrował biskup Ignacy Krasicki. Z kolejnego pożaru pozostała tylko wieża i przednia część korpusu a kościół który dzisiaj możemy oglądać odbudowano w latach 1889 – 1893, wzniesiono wówczas wysoki transept i prezbiterium.
Świątynia w Barczewku to trójnawowa budowla halowa, murowana z cegły i utrzymana w stylu neoromańskim. Wnętrze kościoła to sklepienie krzyżowo – żebrowe wsparte na okrągłych kolumnach z kapitelami, na zewnątrz przylega do niego wysoka wieża o ściętych narożach i przykryta czterospadowym dachem z chorągiewką na której widnieje data 1784. Godne uwagi są barokowe elementy wystroju świątyni, zwłaszcza rzeźby oraz cenne zabytki sztuki złotniczej. Kościół pod wezwaniem św. Wawrzyńca został konsekrowany przez biskupa Andrzeja Thiela 17 października 1893 r.