Przy wyjeździe z wsi Bukwałd na roztaju dróg prowadzących w kierunku miejscowości Garzewko i Różynka, usytuowana jest neogotycka kapliczka o charakterze wotywnym i poświęcona świętemu Józefowi. Jest to nader ciekawa budowla o starannie opracowanej formie architektonicznej, mająca także swoją własną historię.
Tę dwukondygnacyjną i murowaną z czerwonej cegły licowej kapliczkę wybudowano w 1920 r., w tamtym okresie była ona usytuowana granicy gospodarstwa rodziny Gerigk i to ta rodzina właśnie ufundowała jej wystawienie. Była to ich prośba o wstawiennictwo św. Józefa, patrona dobrej śmierci, w intencji ciężko chorego jedynego syna gospodarza umierającego na gruźlicę i również noszącego imię Józef. Niestety, mimo usilnych modlitw Józef Gerigk zmarł w wieku 40 lat. O tym smutnym wydarzeniu zaświadcza czarna szklana tablica, wykonana w olsztyńskim warsztacie znanego kamieniarza Johannesa Dosta i umieszczona w płycinie dolnej kondygnacji, z inskrypcją w języku niemieckim: „Święty Józefie, patronie umierających, módl się za nami. Ku pamięci J. G. 1920”. Dlatego też w górnej części kapliczki, w ostrołukowej niszy zamkniętej szybą w metalowej oprawie, znajduje się figura św. Józefa Robotnika. Całość budowli przykrywa wielospadowy betonowy daszek zwieńczony sterczyną z ozdobnym kutym krzyżem, wokół kapliczki ustawiono metalowe ogrodzenie.
Ta przepiękna bukwałdzka kapliczka ze swoją inskrypcją oraz podpisem fundatora jest nie tylko smutnym wspomnieniem i wyraźnym śladem indywidualnej historii ale przede wszystkim świadectwem głębokiej wiary dawnych mieszkańców, pokazuje nam religijną postawę ówczesnych Warmiaków. W roku 1989 wpisano kapliczkę do rejestru zabytków.