Bukwałd to niewielka, ale jakże malownicza, warmińska wieś, położona na górzystym terenie. W czasach przedkrzyżackich istniało tutaj, na pewno wcześniejsze, osadnictwo pruskie. Pierwszy raz lokowano wieś 16 września 1344 r. na terenie leśnym, natomiast w ponownym przywileju z 1352 r., lokowano już na 40 włókach ziemi. Pierwotna nazwa tej miejscowości to Gross Buchwalde, jednak ciekawostką jest to, że w połowie XIX w. zapisywano ją zarówno jako Buchwalde i obecna nazwą – Bukwałd. W 1789 r. Bukwałd był określany jako wieś królewska, natomiast w 1919 r. jako wiejska gmina obejmująca wieś i stację kolejową.
Jak w większości tego typu miejscowości, pośrodku wsi, na niewielkim wzniesieniu znajduje się kościół, który w przeszłości był najprawdopodobniej kilkakrotnie rozbudowywaną kapliczką. Pierwsza wzmianka sięga XVII wieku, wtedy to wedle tradycji wystawiono pierwszą jako wotum za uratowanie życia. Historia ta opowiada o ugryzieniu przez żmiję córki leśniczego, gdy dziewczyna walczyła ze śmiercią jej narzeczony złożył Bogu śluby, że wybuduje kapliczkę jeśli jego ukochana przeżyje. Dziewczyna wyzdrowiała, a jej narzeczony wypełnił przyrzeczenie. Natomiast szczęśliwy ojciec dziewczyny, w miejscu zdarzenia, bukowym lesie niedaleko wsi wystawił krzyż.
Faktem jest, że ta pierwsza oryginalna budowla przetrwała w niezmienionym stanie, aż do roku 1858. Wtedy to pod kierunkiem dwóch rolników wybudowano większą, która zachowała się aż do 1930 r. Z powodu wielu wiernych podczas nabożeństw majowych i różańcowych, a zwłaszcza w czasie odpustu i pielgrzymek związanych z kultem św. Józefa, postanowiono o dobudowaniu następnej części. Obecnie kształt kościoła przypomina styl neoromański. Świątynia jest murowany z cegły, z dachem dwuspadowym i krytym dachówką. Wejście znajduje się w kwadratowej wieży z cegły i dachem namiotowym.
Wewnątrz świątyni znajduje się barokowy ołtarz z poł. XVII w. z obrazem św. Józefa z Jezusem i wizerunkiem św. Augustyna. Nieopodal kościoła na wzgórzu znajduje się niewielki cmentarz z 1945 r. Grzebano tutaj zmarłych mieszkańców wsi i poległych żołnierzy, których z powodu braku transportu nie można było przewieść na cmentarz parafialny w Brąswałdzie. Kościół w Bukwałdzie jest obecnie kościołem filialnym. W 1958 r. dokonano gruntownej odnowy budowli, a tuż poniżej wystawiono z kamienia polnego okazałą kapliczkę Maryjną.