Jadąc ulicą Wojkowską w Czeladzi, którą dziś dojechać można np. do Wojkowic czy Grodźca, dzisiejszej dzielnicy Będzina, po lewej stronie, za zabudowaniami mieszkalnymi, stoi sobie co najmniej od XIX wieku, kapliczka typu słupowego, murowana, na planie kwadratu, otynkowana, przekryta dwupołaciowym daszkiem, pokrytym blachą ocynkowaną, z wnęką, zamykaną kratą, zwieńczoną półokrągłym łukiem, osadzona na trójstopniowym postumencie.
Pierwotnie we wnętrzu małej kapliczki znajdowała się rzeźba Chrystusa Zwycięzcy, dziś znajduje się w niej replika a oryginał w skarbcu kościoła św. Wojciecha w Czeladzi. Obok niej jest widoczna figura Matki Boskiej ze złożonymi dłońmi i nakrytymi płaszczykiem, bądź pelerynką ramionami, twarzą skierowaną ku niebu.
Kapliczka na początku swego istnienia była jednym z symbolicznych punktów, wyznaczających granice miasta. Zlokalizowana była wówczas na skrzyżowaniu dróg do Grodźca (dziś Będzin), Przełajki (część Siemianowic Śląskich) i Wojkowic. “Źródła” milczą o fundatorach kapliczki, a także o dacie jej postawienia, ale sądząc po stylu wykonania, zbliżonym do ludowego można określić na co najmniej XIX wiek, lecz nie wiadomo z której ćwierci.