Stojący na wysokiej skarpie Zamek Ujazdowski poprzedza park, w którym położone są budynki z nietynkowanej, czerwonej cegły. Tworzyły one wraz z zamkiem wojskowy szpital, który funkcjonował do upadku Powstania Warszawskiego. Pomiędzy drzewami stoi tablica otoczona metalowym płotkiem. Jak głosi napis na niej poświęcona jest Edwardowi Lothowi, wybitnemu lekarzowi związanemu ze Szpitalem Ujazdowskim w czasie niemieckiej okupacji. Warto poznać tę interesującą postać.
Edward Loth urodził się w Warszawie 3 sierpnia 1884 r. Odebrał doskonałe wykształcenie. Studiował w Zurichu, gdzie w 1907 r. otrzymał doktorat z filozofii. W następnych latach był słuchaczem medycyny na niemieckich uniwersytetach w Bonn, Getyndze i Heidelbergu. Na ukończenie studiów doktoryzował się w zakresie nauk medycznych. Po powrocie z Niemiec pracował naukowo na Uniwersytecie Lwowskim, gdzie zrobił habilitację z antropologii i anatomii. W 1915 r. uczestniczył w powołaniu Uniwersytetu Warszawskiego. Został kierownikiem Katedry Anatomii Prawidłowej.
Kiedy w czasie I wojny światowej Józef Piłsudski powołał Legiony Polskie, wstąpił do nich, aby wziąć udział w walce o niepodległość Polski. Pełnił w nich funkcję naczelnego lekarza. Po opuszczeniu wojska kontynuował pracę naukową. W czasie okupacji był członkiem Armii Krajowej. W 1941 r. podjął współpracę ze Szpitalem Ujazdowskim tworząc oddział pomagający inwalidom wojennym w przystosowaniu się do życia. W czasie Powstania Warszawskiego prowadził punkty opieki medycznej. To w jednym z nich, mieszczącym się na Mokotowie, zginął wraz z żoną i córką niosąc pomoc rannym powstańcom. Tragedia ta miała miejsce 15 września 1944 r. Tego dnia Polska straciła wybitnego uczonego, doskonałego lekarza i przyjaciela ludzi.