Twierdza Modlin, będąca dziś częścią Nowego Dworu Mazowieckiego, to liczący ponad 20 km kw. kompleks umocnień wznoszony od początków XIX wieku przez Francuzów, Polaków, Niemców i Rosjan. Po prawie dwóch wiekach użytkowania nie stacjonują tu już żołnierze. To największe założenie militarne w Europie jest dziś niemal w całości objęte ochroną konserwatorską. Budynki zmieniły także swoich właścicieli, co rokuje zachowaniem zabytków dla następnych pokoleń.
Jedną z zabytkowych budowli modlińskiej twierdzy jest stacja gołębi pocztowych nazywana popularnie gołębnikiem. Trzykondygnacyjny budynek wzniesiony na planie prostokąta zbudowany został ceramicznej, nietynkowanej cegły. Jego budowę ukończono około połowy XIX wieku. Trzymano tutaj specjalnie szkolone do przenoszenia wiadomości gołębie. Korzystano z nich, gdy nie można było przekazać informacji dostępnymi środkami komunikacji. Później gołębnik pełnił inne funkcje, a po opuszczeniu twierdzy przez wojsko pozostawał nieużytkowany.
Budynek spłonął w 2010 r. i jest odbudowywany przez nowego właściciela. Gołębnik jest częścią wpisanego do rejestru zabytków założenia Twierdzy Modlin. Wpisu dokonano decyzją 1062/69 z 19.04.1957 r. Identyfikator w rejestrze NID 622053.