Przez 93 lata w Warszawie obecne były wojska Cesarstwa Rosyjskiego, jednego z zaborców Polski. Na terenie stolicy Rosjanie w czasie swojej bytności wznieśli wiele obiektów o znaczeniu militarnym. Główną budowlą była oczywiście Cytadela, której towarzyszył zespół fortów rozlokowanych na obrzeżach miasta. Dla stacjonujących w mieście oddziałów zbudowano kilka zespołów koszarowych. Część z nich istnieje do dziś przypominając o carskich „gościach” z przeszłości.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości obiekty te służyły odrodzonemu Wojsku Polskiemu. Po latach wiele z nich opuścili żołnierze, a budynki znalazły nowe przeznaczenie. Jednym z rosyjskich kompleksów koszarowych na terenie Warszawy był zespół budynków przy ulicy Puławskiej, w jej początkowej części przy Placu Unii Lubelskiej. Budynki z nietynkowanej, ceramicznej cegły powstały w latach 1900-1902 dla stacjonującego w Warszawie Lejb-Gwardyjskiego Keksholmskiego Pułku im. Cesarza Austriackiego, wchodzącego w skład 3 Dywizji Piechoty Gwardii 23 Korpusu Armijnego Imperium Rosyjskiego. Obok budynków koszarowych zbudowano cerkiew prawosławną, dziś będąca kościołem parafii Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego.
Porosyjskie budynki koszarowe użytkuje Wojsko Polskie. W jednym z nich mieściła się do niedawna Wojskowa Komenda Uzupełnień. Warszawa-Mokotów. W 2012 r. postanowiono o powołaniu Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa. Na jego siedzibę wybrano budynek WKU Warszawa-Mokotów. Po wyprowadzeniu Komendy rozpoczęto remont i przebudowę budynku przystosowując go do nowych potrzeb. W jego pomieszczeniach służących weteranom, którzy powrócili z misji wojskowych znalazła się izba z pamiątkami przez nich przywiezionymi z zagranicy, przekazanymi Centrum. Centrum otwarto uroczyście w obecności premier Ewy Kopacz w dniu 21 grudnia 2014 r.