Wieś powstała przez podział istniejącej od wieku XVII miejscowości Kaletka, w ten sposób w roku 1827 drogą administracyjną dokonano wyodrębnienia na Nową i Starą Kaletkę. Jeszcze w 1945 r. funkcjonowała niemiecka nazwa Hermansort. Dawniej była to osada skupiająca głównie robotników leśnych, dzisiaj wykorzystując uroki jeziora Gim jest to miejscowość o charakterze letniskowym.
Przy wiejskiej drodze prowadzącej przez starszą część tej wsi umiejscowione są dwie neogotyckie kapliczki. Wybudowano je na przełomie XIX i XX wieku. Na początku tego traktu tuż przy dawnej szkole, na wydzielonym terenie znajduje się dwupoziomowa kapliczka posiadający charakter dzwonniczkowy. Wizualnie jest to dość wysoka budowla z widocznym podziałem bazy i korpus, który mocno podkreślono wąskimi narożnymi przyporami i blendami. Dolny poziom zdobi łukowa nisza z figurą Madonny z Dzieciątkiem. Górna część, to prześwit z krucyfiksem i sygnaturką. Całość przykryta wielospadowym daszkiem zwieńczonym kutym krzyżem, niestety wtórnie otynkowanie przykryło oryginalną czerwoną cegłę.
Drugą kapliczkę odnajdziemy dalej w głębi tej drogi na prywatnym terenie, przy równie ciekawym przykładzie dawnego budownictwa. Jest ona murowana z czerwonej cegły licowej, baza i korpus w układzie schodkowym oddzielone gzymsem podpartym konsolowymi kształtkami. Kapliczka bardzo skromna, główny wystrój to płytka i niewielka ostrołukowa wnęka w górnej części, wewnątrz liczne figury. Dodatkowo na wschodniej ścianie korpusu umieszczono drewniany krzyż, całość wieńczy również wielospadowy daszek.
Kapliczki są w bardzo dobrym stanie i z pewnością systematycznie pielęgnowane, obydwie w 1992 r. wpisane zostały do rejestru zabytków.