Pewną wspólną cechą miejscowości Łomy, jak i wielu innych sąsiednich wsi, jest charakterystyczna i dobrze zachowana typowa zabudowa warmińska. Wiele ciekawych obiektów architektonicznych, wybudowanych z tak powszechnej kiedyś czerwonej cegły, powstało często na początku XX wieku. Warto więc zwrócić uwagę na stare szkoły i kapliczki przydrożne - bardzo często są to po prostu budynki mieszkalne.
Natomiast w centrum tego miejsca, w rozwidleniu dróg, dodatkowo natrafimy na nieczynną już i niestety podniszczoną, dawną remizę Ochotniczej Straży Pożarnej. Na zwisającej metalowej chorągiewce wiatrowej widnieje data 1930, można więc przypuszczać, iż jest to data wzniesienia budowli. W kronikach dawnych Straży Pożarnych, na terenie Prus Wschodnich, nie ma wzmianki, aby do 1925 roku istniała taka sekcja w Łomach. Można więc przyjąć, iż data na wspomnianej chorągiewce jest też datą powstania tej jednostki.
Remiza posiada niewielkie rozmiary i jest konstrukcji ceglano – drewnianej, posiada jedną kondygnację i użytkowe poddasze przykryte ceramicznym dachem dwuspadowym. Front remizy skierowany w kierunku drogi to duże dwudzielne drzwi, miały umożliwić szybki alarmowy wyjazd. Tył natomiast wyposażono w wieżę do suszenia węży, to bardzo swoisty i rozpoznawalny element dla takich budowli. Obecnie nie ma już zastępu Ochotniczej Straży Pożarnej w Łomach, pozostała ta interesująca remiza. Niestety nie jest ona objęta prawna opieką, i bez właściwego zabezpieczenia może zniknąć z tego ciekawego krajobrazu.