Po raz pierwszy wzmianka o tym miejscu pojawia się w dokumentach z roku 1328. Wymienia się wtedy dobra rycerskie podlegające pod komturię w Olsztynku. W innych aktach można natknąć na informacje, iż podawało się tę wieś jako osadę zaginioną. W 1356 r. kapituła warmińska wydała zezwolenie na budowę młyna przy strumyku u źródeł rzeki Pasłęki i w pobliżu jeziora Pluczk, czyli dzisiejsze jezioro Pluszne. W tamtym okresie młyn nosił nazwę Greselnyk, później nosił nazwę Grünaumühle co oznaczało Zielony Młyn lub Młyn Zielonowo.
W 1828 roku całą tę osadę młyńską włączono do gminy Gryźliny. Współcześnie miejsce to położone nad jeziorem oraz otoczone lasem i z niewielką liczbą stałych mieszkańców spełnia raczej rolę miejscowości letniskowej. Chyba już tradycyjnie elementem przypominającym że kiedyś była to normalnie funkcjonująca wieś, jest warmińska kapliczka wybudowana na początku XX wieku.
Jest to budowla dwupoziomowa wystawiona w stylu neogotyckim, murowana z czerwonej cegły licowej z węższym od korpusu cokołem i nietypowym układem nisz umieszczonych bezpośrednio jedna nad drugą. W dolnej wnęce umieszczono figurę Maryjną a w wyższej krucyfiks, dodatkowo w elewacjach bocznych umieszczono płyciny w kształci krzyża.
Kapliczka jest bardzo zadbana, otoczona niskim drewnianym płotkiem i kwiatami. Pewnym elementem nietypowym tego obiektu jest jego położenie, jest ona bowiem oddalona od drogi i wyeksponowana na przeciwstoku.