Opuszczając Toszek, kiwając na pożegnanie miejscowemu dawnemu zamkowi książąt raciborsko-opolskich i udając się w kierunku Strzelec Opolskich-Opola lub do Poniszowic, by podziwiać jeden z zabytkowych kościołów drewnianych, na skrzyżowaniu dróg do wspomnianych miejscowości, na niewysokim pagórku stoi skromna, murowana kapliczka.
Kapliczka jest murowana, otynkowana, zbudowana około roku 1932, przekryta dachem dwupołaciowym pokrytym współczesną dachówką ceramiczną typu holenderka, z wysokim otworem drzwiowym zamkniętym jedynie ozdobną, dwuczęściową kratą, zwieńczonym półokrągłym łukiem. Na frontowej, wyraźnie niezaakcentowanej ściance frontowej, nad otworem drzwiowym wisi krzyż.
Kapliczka posiada zakryty okapem skromny gzymsik, nie jest oświetlona żadnym otworem okiennym w bocznych elewacjach, ale w miarę zabezpieczona jest przed wodą okapową za pomocą rynien. Wewnątrz, na wyłożonej płytkami podłodze stoi (według mnie) naturalnej wielkości rzeźba św. Jana Nepomucena trzymającego w prawej dłoni krucyfiks. Jego postać jest elementem wyróżniającym się spośród ogółu, gdyż sama kapliczka jest bardzo skromna w zdobieniach.
Postać świętego jest bardzo wysmukła, stojąca w lekkim kontrapoście, w standardowym stroju, w jakim spotykany jest najczęściej święty Jan Nepomucen. Figura jest polichromowana. Kapliczka ze świętym stoi nawet właściwie w wyróżniającym się miejscu, wśród starodrzewia, niedaleko przepływającego Potoku Toszeckiego i (przypuszczam) dawnego stawu dworskiego, na niewysokim pagórku.