Historia lasów leżących w okolicach Sławięcic, Kotlarni i Blachowni została uwieczniona na kartach historii w XVII wieku. Rozwój zakładów a zwłaszcza hut metali i szkła mocno przetrzebiły leśne zasoby.
W roku 1782 majątek sławiecicki nabywa rodzina książęcego rodu von Hohenlohe. Nowi właściciele poprzez planowy rozwój doprowadzili do nie tylko do znacznego rozwoju gospodarczego nabytych dóbr, ale również prowadzili racjonalną politykę pozyskiwania dla przemysłu drewna. Lasy należące do księcia zostały podzielone na rewiry by móc odpowiedni kontrolować wycinkę drzew na potrzeby przemysłu. W lasach tych organizowane były również polowania z udziałem znakomitych gości, między innymi z udziałem cesarza Wilhelma II w latach 1901, 1902 i 1906.
Aby zapewnić dogodne prowadzenie gospodarki leśnej w 1876 roku, w środku kompleksu leśnego, na skraju miejscowości Stara Kuźnia został wzniesione obiekty, których gospodarzem był łowczy książęcego rodu Hohenlohe. Budynki zostały zbudowane na najwyższym wzniesieniu w okolicy, na wysokości 211 m n.p.m. W skład zabudowań wchodziły: dom, stajnia, stodoła i wieża obserwacyjna. Wszystkie obiekty wzniesione zostały z cegły pochodzącej z cegielni należących do księcia. Na cegłach widoczne było logo książęcych cegielni litera „H”.
Po II wojnie światowej zabudowaniami i lasami w imieniu Skarbu Państwa zarządzają Lasy Państwowe. Do 2004 roku w obiektach mieściły się: hotel robotniczy, warsztaty i stajnie dla koni pracujące przy zrywce drewna. W latach 2005-2006 budynki zostały wyremontowane z zachowaniem wszystkich pozostałych jeszcze detali. Obecnie gospodarzem ich jest Nadleśnictwo Kędzierzyn.
Dawna stajnia pełni funkcje budynku administracyjno-gospodarczego, w stodole przed którą pozostawiono kamienną płytę przed wejściem mieści się ośrodek edukacyjno-szkoleniowy z salą multimedialną. Nad zabudowaniami wznosi się wieża wysokości 35 m., na którą prowadzą 144 kamienne i 11 drewnianych schodów. Przed wieżą zachowały się autentyczne schody z 1876 r. Wieża nazywana dostrzegalnią od początku służyła do obserwacji obszarów leśnych i szybkiej lokalizacji ewentualnego zarzewia ognia. Z dostrzegalni można zauważyć dymy na terenie Nadleśnictw: Kędzierzyn, Rudziniec, Rudy Raciborskie i Strzelce Opolskie.