Stojąca obecnie przy ul. Grunwaldzkiej 517 w Gdańsku-Oliwie kapliczka z figurami Matki Bożej i św. Jana Nepomucena przez dawnych mieszkańców Oliwy nazywana była "Kolumną Maryjną".
Kapliczka została wzniesiona w XVIII wieku. Kilkustopniowy obiekt posadowiony jest na murowanej i otynkowanej podstawie. Poszczególne części kapliczki przedzielone są gzymsami. W górnej części mającej formę arkadowej latarni umieszczona jest figura św. Jana Nepomucena. Postać świętego przedstawiona jest z krzyżem opartym na prawym ramieniu i aureolą nad głową. Środkową i największa część kapliczki zajmuje owalna wnęka w której umieszczona jest figura Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia. Matka Boska stoi na kuli ziemskiej i depcze piekielnego węża. Powyżej wnęki wykonana jest podłużna ramka, w której w przeszłości umieszczona była tablica zawierająca błogosławieństwo św. Elżbiety napisane w języku niemieckim "Gegrüßet seist du Maria!" (Błogosławiona jesteś, Maryjo! ).
W dolnej część kapliczki jest większa rama, w której umieszczona była tablica również z napisem w języku niemieckim. Był to fragment Kantyku Magnificat zwanego również Kantykiem Maryi "Meine Seele preiset hoch den Herrn. Siehe von nun an werden mich selig preisen alle Geschlechter. Denn Großes hat an mir getan der mächtig ist und dessen Name heilig.Luc. 1, 46-48. (Wielbi dusza moja Pana. Spójrz odtąd błogosławić mnie będą wszystkie pokolenia. Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny i święte jest Jego imię. Luc. 1, 46-48.). Obecnie ramki są puste, a inskrypcje napisane w języku niemieckim zostały usunięte po II wojnie światowej.
Kolumna Maryjna była jedną z 14 stacji pielgrzymkowych znajdujących się na drodze od kościoła Reformatów w Gdańsku Chełmie do Kalwarii Wejherowskiej. Pielgrzymki te organizowało Bractwo Drogi Krzyżowej powołane w 1766 przez papieża Klemensa XIII, a kapliczka ta była pierwszą stację gdańskiej pielgrzymki do Wejherowa.