Pławna to jedna z najdłuższych wsi w gminie Lubomierz. Dzieli się na Pławnę Górną i Pławnę Dolną. To właśnie w Górnej, pod numerem 79 mieści się otwarte w 2012 r. Muzeum Przesiedleńców i Wypędzonych. Urządzone w XVIII wiecznym domu szewca przedstawia historię mieszkańców Pławnej – zarówno tych, którzy mieszkali tu przed 1945 rokiem, jak i tych, których przesiedlono w to miejsce z dawnych Kresów.
Oprócz przedmiotów znalezionych w stodołach i na strychach domów a nawet wygrzebanych z ziemi, wyeksponowano tu także pamiątki przywiezione przez powojennych repatriantów. W izbach możemy oglądać scenki rodzajowe przedstawione przy pomocy naturalnej wielkości lalek – m.in. jest kuchnia śląska, dobrze zaopatrzona spiżarnia, prasowalnia, pralnia i szwalnia. Ciekawie pokazano też „jak się zimą w Izerach jeździło”. Odtworzona została znajdująca się na piętrze pracownia szewska dawnego właściciela.
Wiele scen ma znaczenie symboliczne. Oracza z pługiem ustawiono na… mapie, na której odczytamy dwujęzyczne nazwy miejscowości. W pomieszczeniu z dwojgiem drzwi ulokowane zostało Biuro Meldunkowe – jednymi drzwiami wchodzą przybyli z daleka Polacy, drugim wychodzą ustępujący im miejsca Niemcy. Całość jest naprawdę interesująca.
Muzeum jest realizacją kolejnego po Zamku Śląskich Legend i Arce pomysłu Dariusza Milińskiego . Nawet, jeżeli zastaniecie zamknięte drzwi, warto zadzwonić pod wskazany na drzwiach numer telefonu. Opiekun muzeum na pewno się zjawi.