Na zboczu wzniesienia, w pobliżu kościoła św.Tekli w 2015 r. wylądowała najprawdziwsza arka. Widać ją z daleka. Jej konstruktorem jest Dariusz Miliński , pomysłodawca i twórca innych atrakcji w Pławnej – Zamku Śląskich Legend, Grodu Łużyckiego, Galerii Miliński oraz Muzeum Przesiedleńców i Wypędzonych.
Wielka drewniana łódź, której konstrukcja opiera się na belkach pochodzących z rozbiórki starych stodół, to instalacja artystyczna o nazwie „Arka Noego”. Przy jej budowie pomagali mieszkańcy wsi. Jest długa na 40 m, wysoka na 10 m i szeroka na 15 m kryje w swoim wnętrzu bardzo interesujące muzeum sakralne. Zobaczyć w nim można zarówno kopię Całunu Turyńskiego, Świętego Graala i Arki Przymierza, jak też przedmioty kultu religijnego (chrześcijańskie, prawosławne, buddyjskie, żydowskie), średniowieczne szkaplerze, zbiór medalików, porcelanowe Madonny, relikwiarze, sceny biblijne, sztukę sakralną.
Arka nie ma wprawdzie stałych godzin otwarcia, jednak bez trudu można ją zwiedzić telefonując pod numer podany pryz wejściu do Zamku Legend Śląskich lub Muzeum Przesiedleńców. Wstęp jest płatny.
Warto wiedzieć:
Arka z Pławnej jest drugą europejską i czwartą na świecie kopią Arki Noego. Jej poprzedniczki można oglądać w holenderskim Dodrecht, w Hongkongu i w Kentucky, tylko po co jechać tak daleko…