W ramach II etapu rewitalizacji Twierdzy Kostrzyn przeprowadzanego w latach 2010-2013, dawny blask otrzymał też ciąg spacerowy łączący skwer przy ruinach zamku z bastionem Brandenburgia i dalej z bastionem Filip . Na tarasie pierwszego bastionu w latach 1928-29 powstała promenada, wtedy też otrzymała nazwę Kattewall (Wały Kattego). Kim była uhonorowana w ten sposób osoba?
Hans Hermann von Katte (1704-1730) był porucznikiem pruskiej armii, młodzieńczym przyjacielem późniejszego króla Prus Fryderyka II zwanego Wielkim, który przyjaźń tę przypłacił głową i to dosłownie. Młody Fryderyk z trudem akceptował koszarowe wychowanie i wojskowy dryl narzucany mu przez ojca (Fryderyk Wilhelm zwany królem-sierżantem), postanowił więc uciec z kraju. Niestety, nie udało się. Aresztowany wraz z Kattem, został – jako dezerter - oddany pod sąd.
Król-ojciec domagał się najsurowszej kary dla obu młodzieńców, sąd jednak nie odważył się wyrokować w sprawie następcy tronu. Kattego skazano na dożywocie w twierdzy, ale władca zamienił wyrok na śmierć od katowskigo miecza. Porucznika ścięto w Kostrzynie, 6.11.1730 r. Fryderyka zmuszono, by się temu przyglądał z okien zamku . Podobno zemdlał, później bardzo to odchorował, w końcu podporządkował się ojcu.
Sprawa odbiła się szerokim echem w całej Europie. O młodym poruczniku pisano wiersze, powieści, sztuki teatralne, kręcono też filmy – m.in. w 2008 „Śmierć Hansa Hermanna von Katte ", a w 2018 „Fryderyk i Katte”. Miecz długości 106 cm, którym go ścięto także dorobił się własnej legendy. Można go dziś oglądać w muzeum w Brandenburgu.
Warto zwrócić uwagę: Przy Furcie Rybackiej, na murze Promenady Kattego, od 2015 r. wisi poświęcona mu tablica pamiątkowa. Ufundowała ją Teofana - księżna von Sachsen-Katte.