„Wyspy życia” to projekt Fundacji Zielonej Doliny Warty i Odry utworzony dla ratowania populacji ptaków gniazdujących na rzecznych wyspach. Regulacja rzek właściwe zniwelowała do zera możliwości naturalnego powstawania takich wysepek, a piaszczyste łachy pojawiające się wraz z wszechpanującą suszą nie są bezpieczne dla ptasich lęgów z uwagi na łatwą dostępność także dla lądowych drapieżników (norki, szopy, jenoty, wałęsające się psy)
Projekt zakładał utworzenie bezpiecznych lęgowisk na sztucznych wyspach. Pierwsze takie pływające platformy powstały w 2015 r. Wysypano je ok.15 cm warstwą piasku rzecznego i na całym obwodzie każdej z nich zainstalowano podwyższone zabezpieczenie uniemożliwiające wtargnięcie drapieżników. Zostały zakotwiczone na pożwirowiskowych zbiornikach wodnych w okolicy Kaleńska i Chlewic, w bezpośredniej bliskości granicy państwowej na Odrze.
W Kaleńsku znajduje się punkt obserwacyjny, gdzie z bezpiecznej dla ptaków odległości zainteresowane osoby mogą się im przyglądać. Warto zabrać ze sobą lornetki lub aparaty z dużym zoomem. Jest na co popatrzeć.
Warto wiedzieć: Nadodrzańskie wyspy życia sprawdziły się w praktyce. Dochowały się tam potomstwa nawet tak zagrożone gatunki jak ostrygojady (w Polsce zaobserwowano raptem około 20 par tych ptaków) i rybitwy białoczelne. Jeżeli kiedykolwiek ktoś z was będzie miał możliwość posłuchania ptasich opowieści Piotra Chary (znany fotografik i jednocześnie prezes fundacji budującej i opiekującej się ptasimi wyspami), z pewnością się nie zawiedzie.
Warto zobaczyć: Króciutki film o ptakach z nadodrzańskich wysp życia