Ze względu na ukaz uwłaszczający chłopów pańszczyźnianych w Królestwie Polskim (1864 r.) car Aleksander II był na tyle popularny wśród mieszkańców wsi, że z inicjatywy władz zaborczych, ale ze składek chłopów – postawiono mu pomnik przed wałami jasnogórskimi. Pomnik zburzono w roku 1917, lecz i dziś znaleźć można inne pamiątki po akcie istotnie zmieniającym położenie mieszkańców wsi.
Jedną z nich jest przydrożny krzyż, usytuowany w Dziekanowie Polskim, na posesji przy Rolniczej 311. Ufundował go uwłaszczony wówczas mieszkaniec wsi, Jan Szcześniak. Około czterometrowy drewniany krucyfiks ze stosunkowo niewielką pasyjką stopniowo niszczał, był więc regularnie wymieniany najpierw przez rodzinę Szcześniaków, potem Przytułów.
Jako ciekawostkę można dodać, że oryginał dokumentu uwłaszczeniowego Dziekanowa jest przechowywany przez potomków przedwojennego sołtysa – Szymona Falińskiego. Informacje o obiekcie umieszczono na ogrodzeniu szkoły podstawowej w Dziekanowie (Rolnicza 435, ok. 1200 m na północ od krzyża).