Folklorystyczna uczta
Coraz większe zainteresowanie tradycją i kulturą ludową przejawia się w powstawaniu licznych festiwali folklorystycznych, a także w organizowaniu wystaw i targów wyrobów regionalnych promujących lokalną tożsamość. Tydzień Kultury Beskidzkiej swoimi korzeniami sięga czasów przedwojennych, kiedy nazywany był Świętem Gór. W obecnej formie odbywa się od 1964 r., co plasuje go wśród najstarszych tego typu imprez folklorystycznych w Polsce i w Europie.
Imprezy festiwalowe odbywają się na przełomie lipca i sierpnia jednocześnie w kilku miastach - Żywcu, Wiśle, Szczyrku, Makowie Podhalańskim oraz Oświęcimiu. W tym czasie można posłuchać i zobaczyć ponad 80 zespołów z Polski, głównie z regionu Beskidu Śląskiego i Żywieckiego oraz ok. 20 grup muzycznych z zagranicy. Tradycyjnie już gośćmi festiwalu są Słowacy, Czesi i przedstawiciele innych narodów Europy, ale organizatorzy bardzo często zapraszają zespoły z odleglejszych zakątków świata - Meksyku, Tajlandii, Gruzji czy Nowej Zelandii.
W ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej odbywa się wiele imprez towarzyszących, np. Festiwal Folkloru Górali Polskich i Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. Za najbardziej oryginalne są uznawane Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach, zwyczaj wywodzący się najprawdopodobniej z przedchrześcijańskich kultów solarnych. Świętowanie rozpoczyna się przeważnie w wigilię św. Wawrzyńca (9 sierpnia) na górskich halach, gdzie na wysokich drewnianych konstrukcjach są rozpalane ogniska. Święto beskidzkiej kultury to wyjątkowa folklorystyczna uczta. Podczas koncertów panuje nastrój zabawy, a publiczność chętnie włącza się w występy. Impreza ma na celu kultywowanie beskidzkiej tradycji, szerzenie wśród dzieci, młodzieży i ceprów wiedzy o góralskich obrzędach i zwyczajach oraz doskonalenie warsztatu muzycznego zespołów poprzez organizację konkursów.
Biuro Programowo-Artystyczne TKB ul. 1 Maja 8, Bielsko-Biała tel. 0-33-812-52-76