Garnizonowy kościół św. Kazimierza, w stylu funkcjonalizmu (1930-1933). Po włączeniu niewielkiej części Górnego Śląska do Polski, po roku 1922, tym samym zakończeniu ogólnonarodowych walk o ostateczne ukształtowanie granic państwowych, w Katowicach utworzono 23. Dywizję Piechoty Wojska Polskiego. Brakowało jednak miejsca na prowadzenie duszpasterskiej posługi dla stacjonujących w nowożytnym mieście (prawa miejskie w 1865 roku) żołnierzy. Podjęto więc decyzję o budowie wojskowej świątyni.
Działkę pod budowę ofiarowało miasto Katowice, więc budowlę ulokowano w pobliżu dawnego Królewskiego Więzienia. Fundusze pod budowę uzyskano z Urzędu Wojewódzkiego i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, ale przede wszystkim z dobrowolnego opodatkowania się oficerów i żołnierzy, a także dzięki ofiarności mieszkańców Katowic. Budowa rozpoczęła się 23.06.1930 roku, kamień węgielny poświęcono 28.09.1930 roku. Konsekracji dokonał ksiądz biskup polowy Józef Gawlik w dniu 25.06.1933 roku.
Świątynia wybudowana została z cegły i żelbetonu. Przypuszczalnie konstrukcja szkieletowa jest wykonana z żelbetu, a wypełnieniem ścian osłonowych i konstrukcyjnych cegła pełna. Budowla jest otynkowana i odznacza się tym samym prostą linią, a nawet surowością projektu architektonicznego wczesnych lat 30. XX wieku. Autorem projektu jest inżynier architekt Leon Dietz d'Arma (projektant kościoła Garnizonowego pw. św. Kazimierza Królewicza w Katowicach) i J. Zarzycki. W roku 1934 zamontowano na wieży trzy dzwony: „Józef Michał”, „Adam” i „Karol”. Zainstalowane zostały również dwudziestojednogłosowe organy firmy „St. Krukowski i Syn” z Piotrkowa Trybunalskiego. Poza ołtarzem głównym z krzyżem, na którym umieszczono Chrystusa Tryumfującego, uwagę każdego odwiedzającego świątynię przyciągną ołtarze: św. Antoniego, św. Teresy od Dzieciątka Jezus, św. Józefa i Matki Bożej. W kościele znajduje się kaplica Katyńska i można przypuszczać, że nie bez celu został w pobliżu (prawie naprzeciw) pomnik ku czci pomordowanych oficerów Wojska Polskiego w Katyniu, Miednoje, Ostaszkowie, Starobielsku i Charkowie.
Katowicki kościół garnizonowy jest jedynym na terenie diecezji katowickiej, którego patronem jest św. Kazimierz Królewicz (drugi syn króla polskiego Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuskiej-wiódł życie w świętości i patron Litwy, Wilna oraz młodzieży litewskiej). Na jednej ze ścian kościoła znajdują się tablice z nazwiskami oficerów pomordowanych w Katyniu, Ostaszkowie, Miednoje, Charkowie i Starobielsku.