Lubelski zamek wzniesiono w XIV w. na miejscu wcześniejszego drewnianego grodu, którego częścią był potężny, zachowany do dziś donżon. Oprócz niego z dawnego średniowiecznego założenia obronnego do czasów obecnych ocalała tylko kaplica zamkowa pw. Świętej Trójcy. Pozostała część znanej dzisiaj budowli powstała w latach 20. XIX w. Obiekt zyskał wówczas neogotycki wygląd. Przez 130 lat służył jako więzienie.
W 1957 r. po niezbędnych pracach adaptacyjnych do zamku przeniesiono zbiory Muzeum Lubelskiego. Placówka ma bogate kolekcje zabytków sztuki zdobniczej, numizmatów, militariów oraz eksponaty z zakresu archeologii i etnografii. Największą atrakcją przyciągającą zwiedzających są freski bizantyjskie w kaplicy Świętej Trójcy i zbiory malarstwa polskiego. W dużej sali galerii warto zobaczyć Unię Lubelską, monumentalny obraz uznawany za jedną z najlepszych prac Jana Matejki. Powstał w 1869 r. i został bardzo wysoko oceniony nie tylko w Polsce. Wyrazem uznania dla kunsztu Matejki było nadanie mistrzowi w 1870 r. francuskiego orderu - Legii Honorowej. W galerii malarstwa polskiego warto również zwrócić uwagę na słynne dzieła innych naszych wybitnych artystów - Michałowskiego, Gersona, Wyspiańskiego, Fałata, Podkowińskiego, Malczewskiego, Brandta, Wierusza-Kowalskiego i Boznańskiej.
Muzeum Lubelskie jest czynne od czerwca do końca sierpnia, w godz. 10.00-17.00 (w niedziele do 18.00). Poza sezonem w godz. 9.00-16.00 (w niedziele do 17.00). W poniedziałki nieczynne.
www.zamek-lublin.pl