Na Szlaku Pamięci Żydów Lubelskich znajduje się wiele ciekawych miejsc. Jednym z nich jest dawny kompleks synagogalny. Warto wspomnieć, że dawniej wokół zamku w Lublinie znajdowała się gęsto zaludniona dzielnica żydowska. W piętrowych domkach, na niezbyt dużej powierzchni żyło nawet kilkanaście tysięcy ludzi, centrum tej dzielnicy stanowiła ulica Szeroka, przy której mieszkał lewitujący i jasnowidzący z Lublina rabin. Potem przyszła wojna, hitlerowcy utworzyli tu getto, które zlikwidowali i zburzyli w 1942 r. Zamordowali ludzi, zniszczyli domy, synagogi. Po dawnej dzielnicy nie został nawet ślad.
Z boku lubelskiego zamku, przy obecnej Alei Solidarności znajduje się pamiątkowa tablica przypominająca, że w tym miejscu przed wojną stała Wielka Synagoga, a właściwie kompleks domów modlitwy. Tablica upamiętnia miejsce po dawnym kompleksie synagogalnym, w skład którego wchodziły: Wielka Synagoga, zwana Maharszalszul, Mniejsza Synagoga - Maharama oraz maleńka Bożnica - Szywe Kryjem.
W XVI-XVII w. funkcjonowała tutaj pierwsza lubelska Jesziwa, którą założył rabin Salomon Luria zwany Maharszalem. Na początku 1942 r. był tu, w synagodze, punkt zborny dla mieszkańców getta, skąd wywożono ich do obozów zagłady w Bełżcu.