Secesyjno-eklektyczny pałac z początku XX wieku, obecnie siedziba muzeum przyrodniczego. Pierwsze wzmianki o tej rezydencji sięgają roku 1832, kiedy to rajca miejski Andrzej Bogacki za uratowanie Olsztyna przed pożogą otrzymał 118 ha majątek zlokalizowany na południowo-wschodnich obrzeżach miasta, noszący nazwę Bergenthal.
W roku 1903 włascielem całego terenu zostaje Max Lion, właściciel cegielni. Fabrykant rozebrał dotychczasowe zabudowania i wzniósł dwór przypominający kształtem obecny wygląd. Do lat powojennych dwór przechodził różne koleje losu: był dzierżawiony przez wojsko, urządzona była w nim też szkoła gospodarstwa wiejskiego. Po II wojnie światowej dwór przeszedł w ręce Państwowego Gospodarstwa Rolnego i w stylowych wnętrzach urządzono hodowlę zwierząt futerkowych. W latach 70-tych przeznaczono go na cele kwaterunkowe.
Zrujnowany dwór przejęło w końcu Muzeum Warmii i Mazur, aby po gruntownej restauracji 1 stycznia 2000 roku oficjalnie utworzyć filię jako Muzeum Przyrody. Z dawnego kształu majątku zachowało się całe zagospodarowanie parkowo-ogrodowe. Z budynków gospodarczych zachowała sie parterowa, neoromańska wozownia, mieszcząca obecnie pracownię, bibliotekę, magazyny i salę edukacyjną.
Muzeum Przyrody posiada ponad 1800 eksponatów, są to w większości zbiory zoologiczne, botaniczne i geologiczne. Na szczególną uwagę zasługuje zielnik Hansa Steffena, oraz kolekcja map niemieckich w całości pokrywających polską część dawnych Prus Wschodnich.