Decyzję o powstaniu wielkoformatowego muralu upamiętniającego „Żołnierzy Wyklętych” została podjęta na początku 2014 r. Inicjatorami tej akcji było kilka organizacji społecznych z rejonu Olsztyna. Dzięki staraniom środowisk patriotycznych oraz kibiców Stomilu udało się zebrać potrzebną kwotę pozwalającą zrealizować projekt i rozpoczęto poszukiwania właściwego miejsca.
Pierwotna lokalizacja miała znajdować się na ścianie wiaduktu nad ulicą Grunwaldzką, jednak ostatecznie właściwe miejsce znaleziono na murze oporowym przy ulicy Synów Pułku. Autorem malunku został olsztyński artysta Maciej Gryko. Głównym tematem instalacji jest oczywiście złożenie hołdu żołnierzom walczącym z sowietyzacją Polski, dlatego też postacią przewodnią jest mjr Zygmunt Szendzielarz ps. „Łupaszka” oraz jego kompani z 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Nie dziwi więc też napis „Cześć i chwała Bohaterom'' bowiem ma oddawać hołd i szacunek, a inne graficzne elementy nawiązują do wilczego trybu życia żołnierzy po oficjalnym zakończeniu II Wojny Światowej.
W tym miejscu warto nadmienić, że w roku 1946 mjr „Łupaszka” przebywał i prowadził działania w kilku miejscowościach na terenie Mazur. To artystyczne dzieło staje się w ten sposób pewną lekcją edukacji dla współczesnego odbiorcy. Dla wielu osób, zwłaszcza młodych, tamten okres to często nieznana karta historii.
Pierwszy mural pojawił się na początku listopada 2014 r., niestety po kilku tygodniach został zniszczony poprzez pomazanie białą farbą. Dzięki ponownemu zaangażowaniu tych samych darczyńców odnowione malowidło odsłonięto w dniu 1 marca 2015 r., czyli w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.