Osiedle Piękna Góra to raczej mało znana lub bardziej nieużywana nazwa południowo – wschodniej części miasta w pobliżu jeziora Skanda. Teren ten bardziej znany jest jako osiedle Kolonia Mazurska i administracyjnie podlega temu osiedlu, a przecież to tutaj właśnie znajduje się najwyższa obecnie konstrukcja w Polsce czyli maszt radiowo – telewizyjny.
Historia tego miejsca sięga I połowy XIX wieku i wiąże się bezpośrednio z majątkiem przemysłowca Augusta Blockhagena; wybudował on w roku 1852 pierwszy zakład o charakterze przemysłowym a był nim browar, nazwany później „Kloster-Brauerei”,. Browar ów znajdował się obok Mostu Mariackiego. Obecnie nazwa Piękna Góra jest raczej symboliczną nazwą, mimo że oficjalnie została zarejestrowana w 1848 r., i wywodzi się od panieńskiego nazwiska matki jego żony, czyli Stolzenberg.
Dziś po dawnym majątku pozostały jedynie ruiny, które z dużą trudnością można jeszcze odnaleźć w gęstych zaroślach. Jeśli udamy się w te miejsce, to prócz wyniosłej 360-metrowej wieży uwagę może przykuć inny obiekt, mimo że znajduje się na ściśle zamkniętym terenie. Mieszkańcy mówią na to kapliczka, gdyż rzeczywiście kształt tej budowli przypomina setki podobnych sobie na terenie Warmii.
Jest to smukła wysoka budowla zakończona ceglanym schodkowym dachem, na jego wierzchołku umieszczono również ceglany krzyż. Po środku umieszczono półkolistą oszkloną niszę zawierająca figurę Matki Bożej, górny poziom to prześwit z krucyfiksem po środku. Jednak patrząc na ten obiekt może nasunąć się pytanie czy jest to na pewno kapliczka, gdyż trafną nazwą może być tutaj epitafium.
Powód tego dylematu znajduje się przy podstawie budowli; jest to marmurowa tablica z wyrytymi imionami zmarłych z rodziny Siemens. Niestety brak jakichkolwiek danych na temat osób wymienionych na tablicy. Można snuć jedynie domysły, że ma to związek z okresem II wojny światowej, gdyż data śmierci poszczególnych osób zawiera się dokładnie w tym okresie.
Ta specyficzna kapliczka z pewnością jest zadbana i ciągle pielęgnowana, usytuowana jest w otoczeniu ozdobnych krzewów. Tym bardziej szkoda, że jest ona niedostępna, znajduje się bowiem na ogrodzonym i pilnie strzeżonym terenie Przedsiębiorstwa Wodno – Kanalizacyjnego i podglądanie możliwe jest tylko zza niewysokiego płotu.