Z osób przybywających do Olsztyna mało kto wie, że kiedyś to miasto posiadało prawie 100-hektarowy poligon. Jeszcze w połowie lat 80 można było powiedzieć że Olsztyn wojskiem stał, spore koszarowe kompleksy zajmowały prawie całkowicie ulicę Gietkowską i Artyleryjską. Jednostki wojskowe znajdowały się też na ulicy Jagielońskiej i Pstrowskiego, a na ul. Warszawskiej mieścił Centralny Ośrodek Służb Uzbrojenia i Elektronika. W sumie w najlepszych latach rozkwitu tego rzemiosła Garnizon Olsztyn liczył kilka tysięcy żołnierzy, posiadał nawet szpital wojskowy. Dlatego aby uniknąć kosztownych transportów, na duże poligony stworzono miejsce do ćwiczeń znajdujące się w południowo – wschodniej części miasta, dzisiaj jest to teren dzielnicy Pieczewo.
Mimo, że nie był to poligon dużych rozmiarów, spełniał wszystkie potrzebne wymagania; makiety terenu zabudowanego, betonowe schrony i wykopy, stare pojazdy jako cele w tym nawet czołgi, trasy do nauki jazdy, place manewrowe no i oczywiście strzelnice, zarówno dla żołnierzy jak i cięższego sprzętu. Było tam wszystko co pozwalało na odbywanie na wyznaczonych stanowiskach ćwiczeń przeciwchemicznych, rozpoznania skażeń radioaktywnych, rzut granatem, kierowcy natomiast doskonalili się w przeprawach wodnych.
Gdy w roku 1982 rozpoczęto budowę osiedla, był to właściwie początek zakończenia działalności poligonu. Ostatnie ćwiczenia odbywały się na początku lat 90, z Olsztyna zniknęło też wojsko. W latach 2007 – 2009 nastąpiło całkowite przejęcie terenów przez władze miejskie. Obecnie te miejsce stanowi nieuzbrojony i niezagospodarowany pas nieużytków i lasów, ale to miejsce to również stare ponad 80-letnie sosny i topole, liczne oczka wodne i dużo różnej roślinności. To wszystko ma swój niepowtarzalny urok dlatego dawny poligon stał się ulubionym miejscem spacerowym mieszkańców dzielnicy Jaroty, Nagórki czy wspomnianego Pieczewa.
Wojsko w sposób naturalny pozostawiło po sobie terenowe trasy rowerowe i nie brakuje tu amatorów tego sportu. Niestety, rosnące wciąż zapotrzebowanie na nowe mieszkania zapewne już wkrótce zmieni to miejsce, są już pierwsze plany zagospodarowania 26 hektarów. W przyszłości ma tu powstać nowe osiedle z całym usługowo - handlowym zapleczem obliczone na 20 tyś. mieszkańców.