Przez Witnicę prowadził stary europejski trakt łączący Akwizgran, Magdeburg i Berlin z Gdańskiem i Królewcem, w XVIII w. uzupełniony o drogę wodną Kanału Bydgoskiego, Noteci i Warty, a w XIX w. o drogę żelazną Kolei Wschodniej. Odwołując się do historii, Towarzystwo Przyjaciół Witnicy, a zwłaszcza jego prezes Zbigniew Czarnuch, historyk i regionalista, dobry duch Witnicy, stworzyło ideę tematycznego parku, w którym główną rolę odgrywa "droga" w jej szerokim, kulturowym rozumieniu.
Koncepcja Parku Drogowskazów została wyróżniona nagrodą specjalną w konkursie Fundacji Kultury i Akademii Małych Ojczyzn w 1994 r. Nagroda ta, przy wsparciu władz miasta i gminy pozwoliła na urzeczywistnienie idei. Dzisiaj w centrum Witnicy możemy spacerować po Parku Drogowskazów i Słupów Milowych Cywilizacji, który jest rodzajem ścieżki dydaktycznej. Obiekty wyeksponowano w czterech tematycznych przestrzeniach. Pierwsza z nich to tzw. kultura drogi - zobaczyć tu można drogowskazy, słupy i kamienie milowe, znaki drogowe, kamienie graniczne, oznaczenia kilometrów i im podobne przydrożne osobliwości. Druga przestrzeń to słupy milowe cywilizacji. Zgromadzono na niej obiekty symbolizujące postęp techniki, a więc maszynę parową, parostatek i parowóz, latarnie gazowe, a także koła młyńskie.
Przestrzeń refleksji symbolizuje zło wojen i totalitaryzmu. Słupy graniczne, zapory drogowe, zniszczone mosty, bunkry, zakazy przypominają o bolesnych kartach historii Europy.
Kopiec Koziołka Matołka z drogowskazem do Pacanowa w przestrzeni fantazji ucieszy zwłaszcza dzieci.
Park warto zobaczyć. Wędrówka po nim to świetna lekcja historii dla dorosłych i dla dzieci, a także okazja do refleksji nad własną drogą.