Kamienica została tak nazwana, ponieważ do 1806 roku rezydowali tu ławnicy. Fasada budynku pochodzi z 1712 roku. Na szczycie umieszczony jest posąg, który jest alegorią sprawiedliwości, a na cennym renesansowym portalu płaskorzeźba przedstawiająca igraszki Neptuna. W architekturze budynku dostrzec można wpływ trzech epok. Elewacja jest gotycka, portal renesansowy, a w szczycie widać elementy charakterystyczne dla baroku.
We wnętrzu domu, zwanym Sienią Gdańską, poza barokowymi kręconymi schodami i cennymi XVIII-wiecznymi elementami wyposażenia, warto zobaczyć ekspozycję Muzeum Historycznego dokumentującą rolę Gdańska w podtrzymywaniu polskiej tradycji w okresie utraty niepodległości w XIX wieku. Dawniej eksponowana była tu kolekcja dzieł sztuki Lessera Giełdzińskiego, która w większości została sprzedana na wielkiej aukcji w Berlinie w 1910 roku. Zebrane przez niego judaica są teraz dumą Jewish Museum w Nowym Jorku.
Obecnie zabytek należy do Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. To właśnie w oknie tej kamienicy pojawia się słynna Panienka z Okienka - postać z powieści warszawskiej poetki Jadwigi Łuszczewskiej (Deotymy).