Narodowa Galeria Sztuki Zachęta to najstarszy salon wystawienniczy w Warszawie i jednocześnie nie lada atrakcja turystyczna. Mieści się w gmachu wybudowanym w latach 1898-1900 ze środków utworzonego w 1860 roku Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Eklektyczny pałac zbudowany według projektu Stefana Szyllera ozdobiony jest rzeźbionym frontonem z dedykacją ARTIBUS, czyli SZTUKOM.
Galeria prezentuje i promuje sztukę współczesną wybitnych artystów polskich i zagranicznych. W Zachęcie prezentowana były dzieła takich malarzy, jak Paul Cezanne, Henri de Toulouse-Lautrec, Pablo Picasso, Magdalena Abakanowicz, Jerzy Nowosielski, Roman Cieślewicz, Roman Opałka i wielu innych.
Obecnie kolekcja dzieł sztuki liczy ponad 600 obrazów oraz 2600 grafik i rysunków. Galeria Zachęta wpisała się na karty historii także poprzez dramatyczne wydarzenie, które miało miejsce w jednej z sal wystawowych. 16 grudnia 1922 r. w sali nr 1 Eligiusz Niewiadomski oddał do Gabriela Narutowicza z bliskiej odległości trzy strzały z rewolweru, co spowodowało natychmiastową śmierć pierwszego prezydenta Rzeczypospolitej.