Utworzony w 1991 r. park krajobrazowy położony jest na granicy dwóch województw - lubuskiego i zachodniopomorskiego. Z całości jego powierzchni (23 285 ha samego parku + 31 785 ha otuliny) część zachodniopomorska (północna) leży w gminach Barlinek i Nowogródek Pomorski w powiecie myśliborskim oraz w gminie Pełczyce w powiecie choszczeńskim. Rzeźba terenu jest tu niezwykle urozmaicona: poprzecinane blisko setką wąwozów morenowe wzgórza otaczające dolinę rzeki Płoni, liczne jeziora, jeziorka, malownicze strumienie, pagórki i dolinki o różnicy poziomu dochodzącej niemal do 100 m, słowem… prawdziwy raj dla miłośników nieskażonej (lub mało skażonej) przyrody.
Zresztą prawie 90% powierzchni Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego to tereny zalesione, zwłaszcza w części lubuskiej (południowej). Tę część stanowi 12 143 ha parku oraz 11 173 ha otuliny położonych w gminie Kłodawa (pow. gorzowski) i gminie Strzelce Kraj. (pow. strzelecko-drezdenecki). Przepływa tędy pełna niewątpliwego uroku rzeczka Santoczna.
Powstało tu już sześć rezerwatów: Skalisty Jar Libberta, Markowe Błota, Wilanów, Rzeka Przyłężek, Dębina i Źródliskowa Dolina Rzeki Płoni. Planuje się tworzenie kolejnych. Flora i fauna są niezwykle bogate. Prawdziwym ewenementem jest występowanie 138 gatunków porostów, z czego prawie 30% umieszczonych jest na tzw. czerwonej liście porostów zagrożonych w Polsce wyginięciem.
W tym rozległym kompleksie leśnym nietrudno natknąć się na dziki, sarny, zające, a nawet na łosie. Można zobaczyć przelatującego bielika, myszołowa czy jastrzębia. Są sowy uszate, puszczyki, puchacze, rybołowy, kanie, orliki krzykliwe, kormorany, czaple i wiele innych. Spośród 142 gatunków występujących tu ptaków - 105 gniazduje na terenie parku.
Na obszarze parku przeważają drzewostany liściaste - bukowe i dębowe oraz mieszane. Wiele z nich to prawdziwie pomnikowe okazy drzew. Jezior naliczono 87. Teren zachęca do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, konnej i wodnej (szlaki kajakowe). Przy wielu jeziorach utworzono ośrodki wypoczynkowe lub pola biwakowe. Sporo tu oznakowanych szlaków pieszych, ścieżek nordic walking (zwłaszcza w okolicach Barlinka, który jakiś czas temu ogłosił się Europejską Stolicą Nordic Walking), ścieżek dydaktycznych, przyrodniczo-leśnych i konnych. Lasy poprzecinane są ogólnodostępnymi, w większości brukowanymi drogami. Część z nich do dziś zachowała oryginalny podział na pas zimowy (bruk) i letni (ubity piach).
Jeziora są pełne ryb, a lasy grzybów. Słowem - jest to wspaniałe miejsce do czynnego wypoczynku i obserwowania przyrody. O jego - rzec można - ponadgranicznych walorach świadczy fakt włączenia parku w europejski obszar ekologiczny Natura 2000.
Biuro Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego znajduje się w miejscowości Lubociesz (Lipy).