Przy ulicy Jezuickiej 4 znajduje się gmach dawnego Gimnazjum Zaluscianum, czyli liceum prowadzonego w XVII-XVIII w. przez jezuitów. Początki szkoły sięgają 1659 r., kiedy kamienicę nazywaną Czerską (Hinczynską) nabył biskup kijowski Tomasz Ujejski. Biskup Ujejski w 1667 r. podarował ten dom jezuitom z przeznaczeniem na szkołę. Popularne i rozwijające się gimnazjum sukcesywnie powiększano o następne budynki. Już w 1679 r. jezuici kupili od wspomnianego biskupa Ujejskiego sąsiednią kamienicę, a w 1722 r. dokupili od ks. Bartłomieja Klonowskiego należący do niego dom (tzw. kamienicę Klonowską). Wszystkie trzy kamienice przebudowano i połączono w latach 1722-1727 w jedną całość według projektu Karola Baya. Fundatorami nowego, barokowego gmachu było dwóch biskupów Załuskich: Ludwik Bartłomiej - biskup płocki i Andrzej - biskup krakowski. Od ich nazwiska szkołę nazwano Collegium Zaluscianum.
Na zapleczu w 1733 r. powstała dwupiętrowa oficyna z mieszkaniami dla nauczycieli. Po kasacie zakonu budynki przejęła Komisja Edukacji Narodowej z przeznaczeniem na świeckie szkolnictwo. Miały tu również siedzibę różne instytucje publiczne.
W 1944 r. okazała kamienica została poważnie uszkodzona, choć ocalała niemal w całości fasada frontowa. W latach 1953-1956 budynek Collegium odrestaurowano według projektu Witolda Kłębkowskiego. Pod kamienicą zachowały się piwnice o wysokości trzech kondygnacji, w tym te najstarsze gotyckie oraz o wyraźnym podziale na trzy kamienice sprzed ich połączenia.