Kamienica Konopniców znajduje się pod adresem Rynek 12.
Jej pierwszym wzmiankowanym właścicielem kamienicy był w 1512 roku rajca Andrzej Schadurka, a później przeszła ona jako spadek na własność jego trzech córek. Mąż jednej z nich, Anny Schadurczanki, kupiec i burmistrz Jan Domarath, wykupił wszystkie części posesji. Po jego śmierci właścicielami nieruchomości zostały: bratanice Jana Domartaha, które swoją część sprzedały Adamowi Bystrzyskiemu, szlachcicowi z Bystrzycy, oraz dwie siostry Anny, które swoją część przekazały w akcie darowizny Jakubowi Ostrowskiemu. Następnie kamienica była w posiadaniu Jana i Heleny Kretków.
W 1796 roku przeszła w ręce Sebastiana Konopnicy, który przeprowadził jej generalny remont. Zostało dobudowane drugie i trzecie piętro. Po jego śmierci w 1608 roku nieruchomość została oddziedziczona przez trójkę jego dzieci. Siostra została spłacona przez braci, a w 1617 roku Andrzej odkupił udziały od brata Aleksandra. W 1655 roku przeszła w ręce córek Andrzeja, Elżbiety Passan i Justyny Samborskiej. Do roku 1776 właścicielem kamienicy był Mikołaj Kieromowicz, a następnie kolejno: Andrzej Janiszewski, Paweł i Marianna Zdzierscy, od 1782 roku Józef Władysław Zajączkowski, a później Franciszek Ksawery Janiszewski. W 1783 roku dom z powrotem powrócił do Marianny Zdzierskiej, a w 1802 w spadku przeszedł w posiadanie córki Barbary Groborowej, po czym w 1852 roku został sprzedany Władysławowi Józefowi i Apolonii Kowalskim. Do wybuchu II wojny światowej kamienica należała kolejno do rodzin: Sobieszczańskich, Ćwiklińskich, Ponińskich i Krzyżanowskich.
W 1938 roku Krzyżanowscy dokonali rekonstrukcji elewacji kamienicy według projektu Czesława Dorii-Dornałowicza. W 1954 roku został wykonany remont elewacji, przekształcona attyka według projektu J. Gontarczyka. W latach 2003-04 budynek poddany został rewitalizacji według projektu Jacka Cieplińskiego.
Obecnie w kamienicy mieści się przedszkole, a w piwnicach restauracja „Gramofon”. Jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej wyróżniających się kamienic na lubelskim rynku.