W pierwszej połowie XVIII w. na posesji przy ulicy Freta 16, należącej wówczas do rodziny Halkiewiczów, stał ich niepozorny dwupiętrowy, dwuosiowy dom. Zajmował północną część działki. Kiedy w 1754 r. dom wraz działką przejął Maciej Kurowski, od strony południowej dobudowano do niego drugi budynek. Pod koniec XVIII w. oba domy kupił warszawski bankier Maciej Łyszkiewicz. Zlecił wówczas architektowi Szymonowi Bogumiłowi Zugowi opracowanie projektu połączenia ich w jednolitą całość. Zug stworzył piękną, klasycystyczną rezydencję mieszczańską.
Spośród późniejszych właścicieli kamienicy należy wspomnieć Wilhelma Gerlacha, znanego producenta sztućców, który mieszkał tu w latach 1858-1874. Od lat 60. XIX w. część domu wynajmowała od Gerlacha rodzina Skłodowskich, która prowadziła tutaj pensję dla dziewcząt. W mieszkaniu, w oficynie 7 listopada 1867 r. urodziła się ich córka Maria, późniejsza dwukrotna noblistka. Fakt ten upamiętnia pamiątkowa tablica w elewacji kamienicy.
W pierwszej połowie XX w. budynek dwukrotnie nadbudowywano. W 1935 r. miał tu miejsce tragiczny wypadek. Zawaliła się wówczas część oficyny, pod gruzami zginęło siedem osób, a kilkanaście odniosło rany. W 1944 r. dom uległ poważnym uszkodzeniom, ale ocalała jego fasada. Odbudowano go w latach 1951-1954 na podstawie projektu arch. Stanisławy i Jerzego Dutkiewiczów opartego na wyglądzie z XIX i pocz. XX w.
Od 1967 r. w pomieszczeniach kamienicy Łyszkiewicza mieści się Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie.